Cinque Terre #1. Piesze wędrówki i nadmorskie krajobrazy

Drzwi otworzyły się gwałtownie, wpuszczając nas do przyjemnego, chłodniejszego wnętrza.  Słońce zaszło już nad czerwonymi dachami Bolonii, a my znaleźliśmy się w pociągu zmierzającym do La Spezii – najlepszej bazy wypadowej do położonych nad wybrzeżem liguryjskim Cinque Terre. Stamtąd chyba najlepiej rozpocząć podróż po pięciu kolorowych miasteczkach. Dlaczego warto przyjechać do tej części Włoch? Bo nie ma innego takiego miejsca we Włoszech, a nawet w  całej Europie. Cinque Terre są jak sen. Z jednej strony  piękna śródziemnomorska przyroda, krystaliczne morze i skaliste wybrzeża, z drugiej zaś włoskie kamienice i zakamarki o niepowtarzalnym klimacie i uroku.

Cinque Terre to pięć miejscowości znajdujących się na południowym krańcu riwiery liguryjskiej, do których zaliczamy od północy miasta: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore.  Miasta leżą na 10 -kilometrowym odcinku, który można pokonywać zarówno pieszym szlakiem, jak i pociągiem. Bliskie położenie pomiędzy nimi sprawia, że stanowią idealne miejsce na pieszą wędrówkę wysokimi klifami pośród winnic i malowniczych zboczy. Pięć Ziem oraz pobliskie tereny stanowią część Parku Narodowego Cinque Terre, który w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Górzyste położenie sprawiło, że dopiero w latach 60-tych XX wieku do pięciu miasteczek doprowadzono drogę. Wcześniej można było do nich dotrzeć jedynie drogą morską, a od końca XIX także koleją. Dziś, Cinque Terre cieszy się ogromną popularnością i co roku odwiedza je wielu turystów. Niestety jest to miejsce bardzo zatłoczone. Na szczęście na szlakach pieszych między miastami turystów jest znacznie mniej i można w spokoju delektować się pięknymi widokami.

JAK DOTRZEĆ DO CINQUE TERRE?

Na początku kilka porad praktycznych, które mogą przydać się przy planowaniu podróży do Cinque Terre. Istnieje kilka możliwości dojazdu w te okolice. Najdogodniejsza opcją jest przyjazd do La Spezii, położonej około 5 km od pierwszego miasta Riomaggiore. La Spezia jest świetną bazą wypadową na Cinque Terre i posiada dogodne połączenia kolejowe z większymi miastami takimi jak Bolonia, Genua, Mediolan czy Piza. Ważne jest także to, że ceny noclegu w La Spezii są zazwyczaj znacznie niższe od tych oferowanych w miasteczkach Cinque Terre, a w dodatku wybór obiektów i miejsc noclegowych jest większy.

Do La Spezii można się dostać podróżując pociągiem z kilku większych miast, do których latają tanie linie lotnicze. My podróżowaliśmy z Bolonii, oddalonej około 3 godziny drogi od La Spezii. Trenitalia.it posiada bardzo ciekawe oferty cenowe dla par, więc jeśli podróżujemy we dwójkę opłaca nam się skorzystać  – bilety dla dwóch osób na trasie Bolonia – La Spezia kosztują 18 euro (9 euro za osobę). W wyszukiwarce warto wybrać od razu bilet dla dwóch osób, ponieważ strona umożliwia wówczas skorzystanie z dodatkowych zniżek i promocji.

Wygodniejsze połączenie to Piza-La Spezia, które zajmuje około godziny.

Cinque Terre można także zwiedzać  od północnej strony – podróżując z Mediolanu czy Genui. Przylatując do Mediolanu możemy złapać pociąg, który jedzie także przez Genuę, prosto do La Spezii. Podróż zajmuje 3-4 godziny, a korzystając ponownie z oferty dla par, za dwa bilety zapłacimy 38 euro (19 euro za osobę).  

Do La Spezii można też dotrzeć z Florencji, co zajmuje około 2 godziny pociągiem. Polecam taką opcję, zwłaszcza jeśli mam elastyczny plan podróży lub kilka dni więcej do zagospodarowania. Florencja jest przepięknymi miastem, które zauroczyło mnie od pierwszego spotkania. Niebawem na blogu pojawi się relacja. 🙂

JAK  PORUSZAĆ SIĘ PO CINQUE TERRE?

Jak już wcześniej pisałam, pomiędzy miasteczkami można poruszać się na kilka sposobów. Warto spróbować każdego z nich, gdyż widoki za każdym razem są zachwycające.

1. POCIĄG

Korzystając z pociągu będziemy  podziwiać kolejne miasta z trasy poprowadzonej tuż nad brzegiem morza. Tory pociągowe przebiegają w skalistych tunelach. Miasteczka są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane –  przejazd pomiędzy nimi trwa około 3 minut. Z najbardziej oddalonych od siebie miejscowości (na trasie z Monterosso al Mare do Riomaggiore) pociąg jedzie około 15 minut, zatrzymując się po drodze trzykrotnie (są też szybsze połączenia bezpośrednie). W ciągu dnia, z każdego z miasteczek w obu kierunkach odjeżdżają pociągi średnio co 40-60 minut, czasami częściej. W kasie i na dworcach można zdobyć kartkę z obowiązującym obecnie rozkładem pociągowym.  Na stronie znajdziecie aktualny rozkład jazdy w formacie pdf.

DSC04595

DSC04691

DSC04703

Malownicze trasy pociągowe

Aby podróżować pociągiem między miastami należy zakupić Cinque Terre Treno Card, czyli kartę pociągową uprawniającą do nielimitowanych przejazdów na trasie Cinque Terre przez jeden lub dwa dni. Karta jednodniowa kosztuje 12 euro, a dwudniowa 19 euro. Cinque Terre Treno Card uprawnia nas nie tylko do przejazdów między miasteczkami, ale umożliwia dojazd do miasta Levanto (północna granica) oraz La Spezia (południowa granica). Mieszkając więc w La Spezii mamy bardzo dogodne połączenie do pierwszego miasteczka raz do wszystkich pozostałych. Karta uprawnia również do wstępu na wszystkie ścieżki i szlaki widokowe łączące miasteczka Cinque Terre (w tym m.in. słynną Drogę Miłości oraz punkty widokowe), przejazdu busami łączącymi centra miast z położonymi wyżej zabytkami oraz wstępu do niektórych muzeów. Więcej informacji na  stronie.

2. SZLAKI PIESZE

 Na terenie Parku Narodowego Cinque Terre istnieje kilka ścieżek i tras przeznaczonych na piesze wędrówki. Są to cztery główne odcinki pomiędzy miastami oraz kilka mniejszych szlaków położonych wyżej w górach. Cała trasa pomiędzy miastami zwana jest Sentiero Azzuro, czyli Lazurową Ścieżką (od Riomaggiore do Monterosso) i jej długość wynosi około 12 km. Łączna wędrówka zajmuje 5 godzin. Warto zakupić wspomnianą już Cinque Terre Treno Card, dzięki której będziemy mieć wstęp na wszystkie trasy piesze. Bilety sprawdzane są tuż przed wejściem na dany szlak. Mapy wszystkich dostępnych ścieżek, także tych położonych w górach, oraz znacznie więcej informacji znajdziecie na stronie.

Pierwszą trasą jaką przeszliśmy był odcinek Monterosso-Vernazza, który zajmuje około 1,5 h, a liczy 3km długości. Jest to trasa bardzo malownicza, choć z męczącym podejściem, gdzie duży upał daje się we znaki. Warto jednak wybrać pieszą wędrówkę, zamiast 3 minutowej jazdy pociągiem – dla bezcennych widoków zielonych klifów, winnic, niebieskiego morza oraz wyłaniającego się zza skał kolejnego kolorowego miasteczka – Vernazzy. Jeśli chcemy zobaczyć słynny pocztówkowy widok na Vernazzę i jej zatokę musimy udać się tym szlakiem. Przy ostatnich 10 minutach wędrówki pojawia się malownicza panorama, której nie opiszą żadne słowa.

DSC04532

DSC04539

DSC04535

DSC04537

Ukryte na szlaku winnice

DSC04540

DSC04542

DSC04550

DSC04552

DSC04576

Słynna panorama Vernazzy

Kolejna ścieżka prowadzi z Vernazzy do Cornigli – wędrówka zajmuje 1 h i 15 minut, choć odległość między miastami jest dłuższa – 4 km. Przejście jest znacznie lżejsze od poprzedniego.

DSC04621

DSC04624

DSC04635

DSC04639

DSC04629

Następna piesza trasa, pomiędzy Corniglią, a Manarolą jest niestety zamknięta z powodu remontu po obsunięciu się ziemi.

Najsławniejsza już trasa – Ścieżka Miłości (Via dell’amore) wiedzie z Manaroli do Riomaggiore. Ścieżka zakochanych to podobno najbardziej widokowy odcinek Sentiero Azzurro, pełen punktów widokowych i dziesiątek kłódek pozawieszanych na ogrodzeniu. Dla zwiedzających otwarto obecnie pierwszy kilometr tej ścieżki, którym można pospacerować i zobaczyć ładny zachód słońca. Jednak widokowo zdecydowanie bardziej polecam Wam dwa pierwsze odcinki Lazurowej Ścieżki – krajobrazy zapierają dech 🙂

DSC04697

DSC04700

DSC04714

3. PROM

Kolejną formą przemieszczania się między miastami, której nie można pominąć są rejsy promem. Widoki, jakie towarzyszą około półgodzinnej-godzinnej podróży łodzią między miasteczkami są niesamowite. Nie trzeba przemieszczać się promem między każdym z miasteczek, zwłaszcza gdy w sezonie każda z  łodzi jest dośyć zatłoczona. Jednak warto skusić się na jeden czy dwa kursy – polecam zwłaszcza podróż promem z La Spezii do Portovenere. Z samej La Spezii, gdzie znajduje się duży wojskowy port, codziennie odpływa kilka statków, które w około 30 minut dopływają do malowniczego portowego miasteczka na samym krańcu Zatoki Poetów (Golfo dei Poeti). Bilet relacji La Spezia-Portovenere kosztuje tylko 5 euro. Z Portovenere natomiast można popłynąć już do pierwszego miasteczka Cinque Terre – Riomaggiore. Bilet jest nieco droższy i kosztuje 9 euro. Podróż trwa 30 minut. Bezpośredni bilet z La Spezii do Riomaggiore kosztuje 14 euro. Ceny biletów na pozostałych odcinkach Cinque Terre oraz więcej dokładnych informacji znajdziecie na tej stronie. Natomiast relację z promowej podróży do Portovenere i Riomaggiore, której towarzyszyły piękne morskie i skaliste krajobrazy, obejrzycie w kolejnym poście 🙂

DSC04886

DSC04735

MIASTA

Miasteczka położone na szlaku to małe wioski, na które w większości składa się rynek lub główny plac oraz labirynt ulic i uliczek, które biegną swoim torem. Często na spokojne zwiedzanie jednej miejscowości wystarcza godzina lub dwie. Mam na myśli samo przejście całego kompleksu i odwiedzenie czy to muzeum czy kościoła, ponieważ spacerować można by po nich oczywiście bez końca 🙂 My skupiliśmy się głównie na podziwianiu zabudowy i zakamarków, życia i mieszkańców, przyrody wokół miast oraz na chłonięciu włoskiej codzienności, którą obydwoje tak bardzo kochamy.

1. MONTEROSSO AL MARE

Naszą podróż po Cinque Terre rozpoczęliśmy od północy, czyli od pierwszego miasta na szlaku – Monterosso al Mare. Jest to najbardziej turystyczna ze wszystkich miejscowości, prawdopodobnie ze względu na największą plażę i miejsce przeznaczone do kąpieli. Tutaj znajduje się najdłuższe wybrzeże na Cinque Terre i najbujniejsza miejska roślinność – piękne kwiaty i krzewy zdobią nadmorską promenadę. Monterosso to także połączenie średniowiecznej tradycji z nowoczesną willową zabudową. Początkowo, Monterosso może sprawiać wrażenie mało klimatycznego kurortu turystycznego, jednak gdy zajrzymy w głąb miasta i przejdziemy się uliczkami starego centrum, znajdziemy wiele pięknych zakątków i detali. Od wąskich uliczek z porozwieszanym praniem czy urokliwego placu miejskiego, aż po takie szczegóły, jak pięknie zdobione klamki, skrzynki pocztowe czy naścienne malunki.

DSC04513

DSC04488

DSC04490

DSC04492

DSC04477

DSC04499

DSC04510

DSC04516

DSC04521

DSC04522

DSC04530

DSC04528

2. VERNAZZA

To najbardziej malownicze miasteczko Cinque Terre, które swoim pięknym położeniem urzeka każdego. To właśnie panorama Vernazzy widnieje na większości zdjęć czy pocztówek z tych okolic. Nie dziwne, ponieważ miasto wygląda niczym wciśnięte w zatokę morską i otoczone skalistymi brzegami. Natomiast widok na dziesiątki ściśniętych kolorowych kamienic, który wyłania się na szlaku z Monterosso do Vernazzy jest bezcenny. Samo miasto zachowało swój portowy charakter i unikalną zabudowę – jako jedyne posiada naturalny rybacki port. Życie mieszkańców i turystów skupia się wokół małego placu położonego nad samym portem.

DSC04579

DSC04593

DSC04562

DSC04601

DSC04605

DSC04614

DSC04619

3. CORNIGLIA

Jedyne miasto Cinque Terre, które nie jest położone bezpośrednio nad brzegiem morza, lecz na wysokim, 100-metrowym skalnym klifie. „Zdobywanie” miasta to nie lada atrakcja – żeby dostać się do niego pieszo ze szlaku należy pokonać 377 kamiennych schodów, wspinając się po tzw. górce „Ladrina”. Wędrówka z Vernazzy do Corniglii nie należy do łatwych, ale znów krajobrazy wynagradzają wszelki trud.

DSC04645

DSC04647

DSC04649

DSC04650

4. MANAROLA

Czwarte w kolejności miasteczko uważane jest, tuż obok Vernazzy, za najpiękniejsze. Jego położenie zdecydowanie zasługuje na to miano. Zbudowane na cyplu pomiędzy dwoma skałami, sprawia wrażenie jakby wpadało w morze. Położone na stromej skale domy górują nad kamiennym wybrzeżem i głównym deptakiem. Słynną panoramę Manaroli można podziwiać z niewysokiej ścieżki, która wiedzie od centrum miasta na jego zbocza. Dopiero stąd widać miasteczko w całej okazałości.

DSC04674

DSC04661

DSC04657

DSC04658

O ostatnim mieście Cinque Terre – Riomaggiore – napiszę w kolejnym poście. Będzie także o pięknej portowej miejscowości, którą mimo tego, że nie należy do kompleksu, bardzo często odwiedza się ze względu na niepowtarzalny klimat i zabudowę. Nas to właśnie Portovenere urzekło najbardziej. Opowiem Wam też o urokach podróżowania promem i wybrzeżach pełnych pięknych grot oraz formacji skalnych. To był kolejny niezapomniany dzień.

Podziel sięShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

10 Comments Add yours

 1. Gorzat napisał(a):

  Coś pięknego! Chyba najpiękniejsze widoki jakie do tej pory widziałam na zdjęciach z Twoich podróży 🙂

  1. travelsfool napisał(a):

   dziękuję! rzeczywiście widoki/zdjęcie są urzekająco piękne, co dopiero na żywo 😉 ale mam wrażenie, że gdzie nie pojedziemy we Włoszech to zobaczymy coś pięknego, tylko w innym wydaniu. Przyjdzie pora na relację z Wenecji i Florencji czy Rzymu -to też będą cuda :))

 2. olapara1 napisał(a):

  Mój wymarzony kraj. Mam nadzieje ze kiedys wkoncu sie tam wybiore, bo widac ze warto 🙂 pozdrawiam i zapraszam do mnie

  1. travelsfool napisał(a):

   na pewno będzie niejedna okazja! zwłaszcza, że dużo do zobaczenia na każdym kroku, a i tanie linie lubują się w tych stronach. powodzenia i trzymam kciuki, żeby udało Ci się jak najszybciej znaleźć we Włoszech 🙂 na bloga na zaglądałam! ale na pewno jeszcze odwiedzę 😉

 3. aegeantraveler napisał(a):

  Przepięknie 🙂 zawsze marzyłem żeby się tam wybrać. Po takim opisie to już na pewno muszę.

  1. travelsfool napisał(a):

   dziękuję bardzo za miłe słowa. i za wizytę na blogu:) mam nadzieję, że uda Ci się wybrać w najbliższym czasie – teraz pewnie jest najlepsza pora, z tanimi biletami lotniczymi, fajną pogodą i bez takich tłumów turystów. 🙂

 4. jck napisał(a):

  Jak się ciesze, że znalazłam ten blog:) szukajac alternatywy dla pociągu pomiędzy LaSpezia a CT. We wrześniu wybieram się do Cinque Terre właśnie. Nie dotarlam tam bedac w ubiegłym roku w Pizie i okolicach. Wszystkie wskazówki są cenne i na pewno z nich skorzystam. Pozdrawiam!!!!

  1. travelsfool napisał(a):

   Dziękuję Ci ogromnie! Nie ma nic lepszego dla autora jak zadowolony odbiorca 🙂 życzę Ci udanego i pięknego wyjazdu! Daj znać jak wrażenia 🙂 pozdrawiam

 5. Kasia napisał(a):

  Hej, bardzo fajny wpis 🙂
  Czy pamiętasz ile czasu – mniej więcej – spędziliście w Portovenere i w poszczególnych miasteczkach CT?
  Właśnie planuję podróż 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *