Bolonia – co zobaczyć w jeden dzień?

Bolonia – uniwersyteckie miasto o zabudowie w kolorze pomarańczy, studenckiej atmosferze i klimatycznym zaułkom. A przede wszystkim o słynnej i niezapomnianej panoramie widzianej z jednej z kilku kamiennych wież. Kilkaset domów z czerwonej cegły, kontrastujących kopuł kościołów, labirynty ulic – a to wszystko na tle malowniczych wzgórz. Gdyby ktoś miał wątpliwości – naprawdę warto odwiedzić Bolonię. I coś czuję, że śmiało można się w tym mieście zakochać. Nam wystarczyło jedno popołudnie, żeby stwierdzić, że  chcemy wrócić tu ponownie. Dla jednych to właśnie Bolonia, może nie tak popularna jak Rzym czy Wenecja, jest najpiękniejszym z włoskich miast. Czy jest najpiękniejsza? To kwestia indywidualnego podejścia i spojrzenia, ale jedno jest pewne – ma swój niepowtarzalny charakter. Zapraszam Was  na nasz spacer i przewodnik po bolońskich zakamarkach.

Bolonia to stolica  regionu Emilia-Romagna, który słynie przede wszystkim ze swojej smakowitej, aczkolwiek tłustej kuchni. Tak jak w każdym mieście i miasteczku regionu, tak i w Bolonii znajdziemy specjalności produkowane tu od wieków. Miasta różnią się od siebie tradycjami wyrobu poszczególnych produktów oraz przepisami, jednak łączy je niezaprzeczalnie zamiłowanie do tych samych smaków. Emilia – Romagna to przede wszystkim kraina wędlin, serów oraz makaronów. Pochodzi stąd wiele znanych nam produktów najlepszej jakości, jak ser Parmigiano Reggiano, Aceto Balsamico, czyli olej balsamiczny czy Prosciutto di Parma znana nam jako szynka parmeńska. Te oraz inne wyroby Emilii-Romagni posiadają certyfikaty jakości produktów jako unikalnych i jedynych w swoim rodzaju. Chronione są znakami: DOP (chroniona nazwa pochodzenia) oraz IGP (chronione oznaczenie geograficzne). Na ulicach Bolonii pełno jest ulicznych sklepików z wymienionymi przysmakami. Spacerując możemy znaleźć  w witrynach sklepowych dziesiątki rodzajów wędlin czy serów pięknie wystawionych dla oczu klienta. Tutaj możecie poczytać znacznie więcej o regionalnych potrawach i produktach Emilii-Romagni.

Bolonia sama w sobie to jedno z najstarszych średniowiecznych włoskich miast. Powstało już w VI wieku p.n.e., a do dziś słynie przede wszystkim z najstarszego uniwersytetu w Europie założonego w 1088 roku i wciąż funkcjonującego. Dawniej miasto wyróżniała także jej charakterystyczna zabudowa, po której pozostał jeszcze ślad. Niegdyś istniało w mieście ponad sto wysokich i smukłych wież mieszkalnych, z których do naszych czasów zachowało się tylko kilka z nich, w tym dwie najsławniejsze Dwie Wieże (Le Due Torri): Torre Asinelli i Torre Garisenda. Kamienne konstrukcje górują nad miastem w samym jego centrum i stanowią chyba najważniejszy symbol Bolonii.

CO WARTO ZOBACZYĆ W BOLONII?

1. VIA DELL’INDIPENDENZA

To szeroki i długi deptak prowadzący prosto z dworca kolejowego do centrum miasta. Ciągnie się przez kilkaset metrów i jest główną ulicą w mieście. To taki reprezentatywny pasaż, na którym znajduje się większość nowoczesnych sklepów, marek modowych oraz restauracji i barów. Oprócz tego w niektórych miejscach można spacerować pod licznymi arkadami. Via dell’Indipendenza dojdziemy do Piazza Maggiore, czyli serca Bolonii. Podczas spaceru polecam skręcić w którąś z bocznych i oczywiście mniej zatłoczonych uliczek, żeby podelektować się spokojem i urokami włoskiej architektury. Warto zejść z głównego szlaku 🙂

  DSC04392

DSC04389

DSC04394

2. PIAZZA MAGGIORE

Piazza Maggiore to główny plac i niewątpliwie najbardziej ruchliwe miejsce – serce miasta. To tutaj skupia się najwięcej zabytków i ważnych punktów na mapie Bolonii. Znajdziecie tu liczne gotyckie, romańskie i renesansowe budowle, do tego różnego typu: okazałe pałace, kościoły, ratusz miejski oraz muzea.

– Najważniejszym punktem na Piazza Maggiore jest Basilica di San Petronio, czyli Bazylika Św. Petroniusza. Jej budowę rozpoczęto w 1390 roku, a zakończono dopiero w 1650. Miała być największym kościołem na świecie, ale dziś pozostaje szóstym co do wielkości kościołem w samej Europie. We Włoszech, spośród wszystkich świątyń, zajmuje czwarte miejsce. Rozmiary bazyliki są rzeczywiście imponujące. Wnętrze robi wrażenie swoją przestronnością i potęgą. Bazylika Św. Petroniusza ma aż 132 metry długości i 60 metrów szerokości. Najciekawszym moim zdaniem elementem jest jednak jej zewnętrzna strona, a dokładnie nietypowa fasada –  do połowy wykonana z pięknego biało-różowego marmuru z licznymi zdobieniami, a tuż nad nią znajdująca się druga część – kamienna brązowa ściana. Pierwszy raz widziałam taką kombinację i połączenie dwóch, zupełnie różnych i kontrastujących stylów. W jednej ścianie znajdziemy zarówno bogactwo, jak i surowość zdobień. Dodatkowo, sama wysokość (51metrów)  fasady sprawia, że pierwsze wrażenie jest imponujące.

DSC04407

DSC04404

DSC04401

Bazylikę Św. Petroniusza można zwiedzać za darmo, w godzinach  7:30-13:00 i 14:30-18:00. Jedynie fotografowanie wnętrza wymaga opłaty 2 euro.

– Na Piazza Maggiore znajdziemy także kilka innych interesujących budowli, takie  jak położone na samym środku placu Palazzo del Podesta i dobudowany do niego Palazzo Re Enzo. Pierwszy z nich  pochodzi z XIII wieku. Dawniej był siedzibą bolońskiej władzy świeckiej. Obecnie dużą jego część zajmuje informacja turystyczna.

– Naprzeciwko dwóch pałaców znajduje się kolejny zabytek – Palazzo Comunale, inaczej zwany także Palazzo D’Accursio. Palazzo Comunale to budynek ratusza, w którym mieści się galeria sztuki, biblioteka, a także strefa kultury. Można go zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 -18.00 ( w piątek do 14.00). Wstęp do galerii sztuki jest bezpłatny.

DSC04395

 DSC04397
DSC04402
3. PIAZZA NETTUNO

To mały plac położony tuż przy Piazza Maggiore, którego wizytówką jest fontanna Neptuna. Pomnik ten to jedna z wizytówek całego miasta. Dzieło z brązu powstało w 1563 roku  i przedstawia boga mórz w otoczeniu nimf wodnych. Fontanna stanowi punkt spotkań wielu turystów, jak i mieszkańców Bolonii, którzy przesiadują i relaksują się pod fontanną.

DSC04405

DSC04406

4. KAMIENNE DRAPACZE CHMUR -DUE TORRI

Due Torri, czyli Dwie Wieże to obecnie najbardziej reprezentatywne kamienne konstrukcje spośród ponad stu budowli, które górowały kiedyś nad Bolonią. W średniowieczu nad miastem wznosiły się liczne, smukłe i wysokie budynki, które pełniły funkcje mieszkalne. Dziś, kiedy widzimy jedynie kilka potężnych sztuk, możemy sobie tylko wyobrazić jak niesamowicie wyglądała Bolonia za dawnych czasów. Do najbardziej znanych wież należą dziś  – Torre Asinelli i Torre Garisenda. Znajdują się one na kolejnym placu – Piazza di Porta Ravegnana, położonym zaledwie kilka minut i około 400 metrów od Piazza Maggiore. Stojące bardzo blisko siebie wieże robią duże wrażenie, chociażby dlatego, że znacznie się różnią. Torre Asinelli to ogromna i prosta budowla o wysokości około 98 metrów, zaś Torre Garisenda jest krzywa i o połowę niższa. Torre Garisenda odchyla się od pionu o ponad 3 metry i goni słynną Krzywą Wieżę. Pierwsza z wież jest dostępna do zwiedzania, gdyż to właśnie z niej rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na panoramę miejską. Budowy drugiej wieży nigdy nie dokończono, ponieważ obawiano się, że może się zawalić. Bolońskie drapacze chmur to nieodłączny symbol miasta i unikatowa atrakcja.

DSC04432

DSC04413

DSC04437

5.  PANORAMA MIASTA Z LOTU PTAKA

Jestem wielką fanką punktów widokowych i oglądania panoramy danego miasta. Czy to ze wzgórza, dachu kościoła, pałacu, tarasu widokowego, czy tak jak tutaj – z najwyższej, stumetrowej wieży. Wspinaczka na szczyt Torre Asinelli jest to obowiązkowa rzecz, jaką należy zrobić będąc w Bolonii. Co prawda trzeba pokonać około 500 schodów  (a z dużym plecakiem podróżniczym jest nieco ciężej;)), ale widok, który ujrzymy na górze jest bezcenny i wart nawet największego trudu. Nie dziwie się czemu Bolonia nazywana jest „czerwonym miastem”. To, co widzimy z Torre Asinelli to tysiące ceglanych domków  i dachów w kolorze czerwieni oraz pomarańczy. To także widok na place i majestatyczne budowle, ulice i cały układ urbanistyczny miasta. Wszystko to na tle zielonych pagórków i wzgórz dostojnych Apeninów.

Wstęp na Torre Asinelli, i tym samym możliwość oglądania panoramy miasta, kosztuje 3 euro.

DSC04416

DSC04419

DSC04425

DSC04426

DSC04427

DSC04429

6. UNIVERSITA DI BOLOGNA

 Do najstarszego i wciąż działającego uniwersytetu w Europie można dostać się około 10-minutowym spacerem ulicą Via Zamboni, która odchodzi od Piazza di Porta Ravegnana. Mijając Dwie Wieże i podążając około 500 metrów Via Zamboni, dojdziemy na początku do kameralnego placu Piazza Giuseppe Verdi – jest to mały, ale wyjątkowy zaułek, który zdecydowanie stał się esencją studenckiego życia. Wielu uczniów spędza tu wolną chwilę czy przerwy między zajęciami, ponieważ w budynku obok placu znajduje się już sam uniwersytet. Naprzeciwko Piazza Giuseppe Verdi stoi okazały Palazzo Poggi – siedziba władz uniwersyteckich i miejsce pracy rektora. Po prawej stronie od placu znajduje się budynek Uniwersytetu wraz z różnymi wydziałami. Wiekowe mury pięknie prezentują się razem z licznymi arkadami i ciekawymi sklepieniami.

DSC04443

DSC04444

DSC04445

DSC04446

DSC04447

BOLOŃSKIE OBRAZY

DSC04409

DSC04410

DSC04411

DSC04439

DSC04440

DSC04450

DSC04390

PRAKTYCZNE INFORMACJE

1. Dojazd z i na lotnisko w Bolonii

Lotnisko w Bolonii oddalone jest od stacji kolejowej i od centrum miasta o około 9km. Łatwo można dostać się na stację kolejową jadąc autobusem linii Aerobus odjeżdżającego z Terminala, jednak bilet kosztuje aż 6 euro.

2. Bilety wstępu

Torre Asinelli : 3 euro

Basilica di San Petronio: bezpłatnie, fotografowanie 2 euro

Palazzo Comunale i galeria sztuki: bezpłatnie

3. Odległości

Historyczne centrum miasta nie zajmuje dużej powierzchni i śmiało można poruszać się po nim pieszo. Ze stacji kolejowej do Pizza Maggiore można dojść jedną główną ulicą – Via dell’Inidpendenza, a spacer ten zajmuje około 15-20 minut.

Podziel sięShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someoneShare on LinkedIn

13 Comments Add yours

 1. Bazylika św Petroniusza istotnie wygląda przedziwnie ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
  Ceglana Bolonia jest śliczna, uwielbiam teksturę ceglanej architektury zaraz po drewnianych „ciepłych” budowlach w mniejszej skali.

  1. travelsfool napisał(a):

   ja też bardzo lubię ceglane budownictwo i miasta utrzymane w tym klimacie. Najfajniejsze, że w Bolonii oprócz pomarańczy i czerwieni możemy znaleźć też inne cuda, jak właśnie ta niezwykła bazylika 😉

 2. 365dniwobiektywielg napisał(a):

  Oj przedstawia się imponująco jestem zachwycony widokami z góry na te czerwone budynki

  1. travelsfool napisał(a):

   super, że Bolonia wywołuje takie pozytywne odczucia, bo rzeczywiście na żywo jest jeszcze piękniejsza. panorama miasta w szczególności zwala z nóg 😉

   1. 365dniwobiektywielg napisał(a):

    Pozdrowienia dla Ciebie !

 3. olapara1 napisał(a):

  Interesujący blog

  1. travelsfool napisał(a):

   dziękuję bardzo! chętnie zajrzę również na twoją stronę. pozdrawiam
   🙂

 4. Och, pamiętam to miasto jak przez mgłę. Byłam w nim bardzo dawno temu, ale właśnie ten kolor najbardziej utkwił mi w głowie. To niesamowite ile odcieni może mieć czerwień.. I jak pięknie ten kolor „działa” w mieście. Na pomarańczowych czy ceglanych ścianach znakomicie wyglądają granatowe i zielone okiennice. A kiedy przyjdzie burzowa chmura, jak na twoich zdjęciach, wszystko nabiera podwójnej mocy. Piękne miasto. I wspaniała, jak zwykle, relacja!

  1. travelsfool napisał(a):

   Iwonko, bardzo dziękuję za komentarz i miłe słowa! Cieszę się, że mogłam przywołać Twoje wspomnienia z tego „czerwonego miasta” ;), które rzeczywiście niesamowicie zapada w pamięć. Nie sposób zapomnieć tej masy pomarańczowych budynków. Mam nadzieję, że prędko będziesz miała okazję zobaczyć jak Bolonia się zmieniła 🙂

 5. Gorzat napisał(a):

  Czerwone miasto z Twoich zdjęć jest równie piękne jak niebieskie miasto Maroko 🙂

  1. travelsfool napisał(a):

   dziękuję! <3 chyba mam jakąś manię co do podróży do kolorowych miast 🙂

 6. Tomek napisał(a):

  szkoda że wszędzie w przewodnikach zapomina się o tym iż Bolonię wyzwolili w 1945 roku Polacy, ci sami którzy zdobyli Monte Cassino i tam też znajduje się duży cmentarz wojenny 2 Korpusu Polskiego w skład którego wchodziła 3 Dywizja Strzelców Karpackich która 21 kwietnia 1945 zdobyła po ciężkich walkach Bolonię i tam zakończyła swój szlak bojowy. Warto tam wpaść na chwilę zadumy – las krzyży. Znajduje się przy Via Giuseppe Dozza zaraz przy potoku Torrente Savena .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *